خانه / آرشیو / دانشگاه هنر اسلامی تبریز

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

فعالیت های آموزشی و اداری دانشگاه در چهار مجموعه ، پردیس دانشگاه، دانشکده معماری و شهرسازی، دانشکده چندرسانه ای و آموزشکده فرش هریس متمرکز شده است.

مجموعه پردیس دانشگاه:

دانشجویان از طریق آزمون های سراسری در رشته های «نگارگری»، «سفال»، «شیشه»، «هنر و صنایع چوب» ، «هنر و صنایع فلز»  و «طراحی صنعتی» ، «مرمت آثار تاریخی» و «صنایع دستی » پذیرفته می شوند که از سال گذشته گزینش نهایی دانشجویان بعد از انجام مصاحبه صورت میگیرد.

آشنایی با مجموعه ساختمانهای پردیس دانشگاه :

مجموعه ساختمانهای قدیمی: یا مجموعه کارخانه چرم سازی خسروی سابق، در ضلع جنوبی میدان حکیم نظامی  تبریز واقع است و در اوایل پهلوی به منظور ایجاد کارخانه چرم خسروی بنا گردید و  این مجموعه تحت نام مجموعه ساختمانهای کارخانه چرم خسروی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.پس از انتقال تجهیزات این کارخانه به خارج شهر تبریز دانشگاه هنر اسلامی در محل این کارخانه تاسیس شد.

این مجموعه شامل ۸ بنا می‌باشد که ۴ بنای آن ۳ طبقه بوده و بقیه به صورت یک طبقه می‌باشند ودر کل ترکیب بناهای دو طبقه و یک طبقه همراه با دو منار (دودکش)، در کنار همدیگر چشم‌انداز زیبایی را به کل مجموعه می بخشد.مر‌مت این مجموعه از سال ۱۳۷۶آغاز شده است ودر حال حاضر نیز ادامه دارد و در طی مر‌مت تعدادی از سالن ها تغییر کاربری داده شده و به سالن ورزشی، آمفی‌تئاتر، بخش مدیریت ،سلف سرویس و کتابخانه تبدیل شده است و همچنین بخش تأسیسات کارخانه که شامل تعدادی ژنراتور و توربینهای بزرگ می‌باشد به عنوان نمادی از کارخانه و صنعت در محل باقی‌مانده است که بعد از تکمیل مرمت از این بخشها به عنوان موزه صنعتی استفاده خواهد شد.

دانشگاه هنر اسلامی تبریز

ساختمان های جدیدی که به این مجموعه قدیمی اضافه شده اند ساختمان دانشکده هنرهای کاربردی و ساختمان اداری میباشد و ساختمان دانشکده هنرهای اسلامی هم اکنون در حال ساخت می باشد.

ساختمان دانشکده هنرهای کاربردی

محوطه پردیس دانشگاه

محوطه پردیس دانشگاه

آمفی تئاتر پردیس دانشگاه دانشگاه

فضای داخلی دانشکده هنرهای کاربردی

دانشکده معماری و شهر سازی:

مجموعه تاریخی و فرهنگی و با ارزش دانشکده معماری که در فهرست آثار ملی کشورثبت شده  مشتمل بر ۴ باب ساختمان مسکونی  قدیمی با نامهای گنجه‌ای‌زاده، بهنام ، قدکی  که این بناها به صورت کامل مرمت شده و مورد استفاده قرارگرفته اند و خانه صدقیانی که در آینده نزدیک پس از مرمت به این مجموعه الحاق خواهد شد می‌باشد .

هر ساله دانشجویان از طریق آزمون سراسری در مقاطع کارشناسی مهندسی معماری ،کارشناسی ارشد مهندسی ( معماری ، معماری اسلامی ، طراحی شهری و تکنولوژی معماری ) و دکتری (معماری اسلامی و شهر سازی اسلامی)  جهت تحصیل در این دانشکده پذیرفته می‌شوند که به تدریج با توسعه امکانات آموزشی و آماده‌سازی ساختمان پردیس دانشگاه در آیندة نزدیک، این دانشکده در رشته‌های دیگر نیز اقدام به پذیرش دانشجو خواهد نمود.

آشنایی با ساختمان های دانشکده:

ساختمان قدکی:

ساختمان قدکی در حدود ۱۵۰ سال پیش ساخته شده است و متعلق به اواسط دوران قاجار می باشد و مساحت کلی آن ۱۳۴۰ متر مربع و زیر بنای آن حدود ۸۷۳ متر مربع می‌باشد .این ساختمان متشکل از دو حیاط اندرونی و بیرونی و دو طبقه زیر زمین و همکف می‌باشد.در طبقه زیر زمین فضای حوضخانه با سقف کاربندی شده و حوض سنگی منحصربه فرد این ساختمان را از سایر ساختمان های این مجموعه متمایز کرده است.

نمای جنوبی ساختمان قدکی به سمت حیاط اندرونی

نمای جنوبی ساختمان قدکی به سمت حیاط اندرونی

فضای حوضخانه

نمای شمالی ساختمان قدکی

ورودی ساختمان قدکی

ورودی ساختمان قدکی

ساختمان بهنام:

این خانه که قدیمی‌ترین ساختمان این مجموعه می‌باشد از اواخر دوره زندیه و از زلزله ویرانگر سال۱۱۹۳ هجری قمری به یادگار مانده است و تالار مرکزی ( چلیپایی) بسیار زیبا با نقاشی ها و شومینه‌های نقاشی شده بسیار زیبا، گواهی بر هنر ماندگار دوره زندیه شهر تبریز می‌باشد. مساحت کل این ساختمان ۱۹۰۰ متر مربع و زیر بنای آن در حدود ۸۴۰ متر مربع است وبخش اداری دانشکده معماری در این ساختمان قرار دارد.

ساختمان بهنام

تالار مرکزی

سلف دانشکده

ساختمان گنجه‌ ای زاده:

قدمت این ساختمان به اواخر دوره قاجار و اوایل رژیم پهلوی برمی‌گردد. مساحت آن ۴۱۴۲ متر مربع و زیر بنای آن حدود ۷۲۹ متر مربع می‌باشد. این بنا به تبعیت از سبک رایج دوره قاجاردارای یک معماری برونگرا است و در تزئینات آن از موتیف هایی مانند سنتوری و سرستونهی کرنتین استفاده شده است. این بنا در سه طبقه ساخته شده است و بخشهای آموزشی دانشکده از جمله آتلیه‌ها، کلاسهای درس در این ساختمان قراردارد.

ساختمان گنجه‌ ای زاده

7 کارگاه طراحی معماری، مصالح، در جهت اهداف آموزشی در این دانشکده احداث شده اند.

آتلیه معماری

کتابخانه تخصصی و دیجیتالی:

کتابخانه تخصصی دانشکده معماری و شهرسازی با ۸۱۲ جلد کتاب فارسی در ۳۷۳ عنوان و ۱۸۷۲ جلد کتاب لاتین با ۱۵۶۰ عنوان، تعداد قابل توجه عناوین نشریات فارسی، لاتین و همچنین پایان نامه های کارشناسی‌ارشد کارشناسی موجود مجهزترین کتابخانه تخصصی معماری در سطح منطقه می‌باشد. فهرست این کتابخانه قابلیت جستجو از طریق کتابخانه دیجیتالی را دارا می باشد.

مرکز خدمات رایانه ای:

دانشکده با دو مرکز خدمات رایانه ای برای دانشجویان مقطع کارشناسی و یک مرکز برای دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد و خطوط اینترنتی پرسرعت، اسکنرو چاپگرهای رنگی و سیاه‌و سفید امکانات مناسبی را جهت استفاده دانشجویان از امکانات رایانه ای فراهم آورده است.

مرکز اسناد:

مرکز اسناد دانشکده معماری با بایگانی پروژه‌های دانشجویی مجلد شده و تهیه تصویر از پروژه‌های طراحی دانشجویان و همچنین تهیه لوح فشرده و نوارهای آموزشی و تحقیقاتی و سخنرانی‌ها. امکانات لازم تحقیقاتی را فراهم می‌آورد.

» منبع : سایت دانشگاه هنر اسلامی تبریز

»  نویسنده و ارسال کننده : مهندس سمانه چایچی

درباره سینا کردونی

سینا کردونی هستم،دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری. امیدوارم از دیدن سایت معماری ساینار لذت ببرید و از مطالب این سایت بهرمند شوید.نظرات و پیشنهادات و انتقاد شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی را ایفا خواهند کرد

۳۲ نظر

 1. سلام
  میخواستم بدوم آخرین رتبه قبولی هنر اسلامی چنده و میانگین درصدای دروس

 2. سلام میشه بگین پذیرش معماری تبریز چنده؟؟؟

 3. سلام.من تحقیقم راجب دانشکده معماری تبریزه.
  الان سردر گم شدم چون پلان های پردیس اصلی را پیدا کردم اما انگار پردیس اصلی عضو دانشکده معماری محسوب نمیشه که از پلاناش استفاده کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید 😳 😳

 4. سلام میشه بگین کارشناسی چند رسانه ای مصاحبش چه جوریه؟؟؟و چه شرایطی داره؟؟؟_توروخدا جواب بدین

 5. سلام

  من الان حسابی گیج شدم ! میگن دانشگاه هنر تبریز رو باید از رشته های خاص انتخاب کرد و تو دفترچه انتخاب رشته نیست!

  ولی الان که سایت سنجش لیست دنشگاه ها و رشته های خاص رو زده من دانشگاه هنر تبریز رو توش یافت نکردم!!! 😮 😮 😯

  اگر شما اطلاعاتی درباره نحوه انتخاب رشته ی رشته های کارشناسی دانشگاه هنر تبریز دارین لطفا راهنمایی کنین .. مچکریم

  • منم مشکل شماروداشتم تاامروزک روزاخرتمدیده ب جواب نرسیدم!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
   اگ درست یادم باشه پارسال توی لیست بوداماامسال پیداش نیس!!!!! 😳 😮 :???:ازخیلیاپرسیدم کسی هم جوابم رونداد :roll:

 6. خواهشاااااا
  این عکساشو درست کنید من باید یک تحقیق راجع یک دانشگاه ایرانی تحویل بدم ولی این مطلب شما بدون عکس کامل نیست
  دمتان گرم

  فقط زودتر…:-S:'(

 7. مطلب خیلی خوبیه ولی چرا عکساش نمیاد?
  اگرمیشه برام ایمیلشان کنید
  باتشکر

 8. سلام لطفا منو در مورد رتبه ی مورد نیاز برای ارشد معماری -معماری دانشگاه هنر تبریز راهنمایی کنید و اینکه چقدر امید به قبول شدن اسکیس هست ؟خوهشا

 9. سلام آقای کردونی من از پذیرفته شدگان تکمیل ظرفیت دانشگاه هنر تبریزم و ۵شنبه قراره برم واسه مصاحبه اما از نحوه ی مصاحبه و سوالایی ک میپرسن هیچ اطلاعی ندارم اگه ممکنه دراین مورد راهنماییم کنین

 10. با سلام. با رتبه ی ۵۰۰۰ میشه رشته ی مهندسی معماری خوند تو دانشگاه هنر تبریز؟ میشه برام آدرس ایمیل یه دانشجوی هنر رو بدین تا سوالام رو بپرسم ازش لطفا

 11. سلام خسته نباشید میخواستم رشته های کارشناسی ارشد دانشگاه هنر تبریز رو در رشته معماری بدونم . اگه اطلاعاتی دارید ممنون میشم در اختیارم بزارید.تشکر

 12. سلام و عرض ادب
  من میخوام رشته طراحی صنعتی مقطع کارشناسی بخونم. ساکن اصفهان هستم و تمام وقت سر کار. میشه راهنمایی کنید و بگید با توجه به اینکه این رشته خیلی محدوده از نظر دانشگاه من باید چکار کنم و چطوری شروع کنم؟ شما چه پیشنهادی دارید؟
  دانشگاه هنر اصفهان فقط از طریق سراسری پذیرش میکنه. و اونم خیلی محدود
  مجازی – خارجی – یا هر چیز دیگه که میدونید میشه رو بهم پیشنهاد بدید لطفا

 13. با سلام و خسته نباشید
  اطلاعاتی در مورد رشته ارشد پژوهش هنر دانشگاه هنر اسلامی می خواستم ولی مطلبی اینجا پیدا نکردم اگه راهنمای کنید ممنون می شم

 14. سلام سایتتون عالیه. ➡
  میشه لیست دانشگاه های آزاد برتر معماری از لحاظ آموزشو بگین؟

 15. با سلام من روز پنج شنبه (۹/۶/۹۱باید در مصاحبه دانشگاه شرکت کنم در مقطع کارشناسی ولی از سوالات تخصصی برای رشته معماری مطلع نیستم اسم من بین معرفی شدگان دانشگاه های خاص در رشته ی معماری دانشگاه هنر اسلامی تبریز اومده ولی نمیدونم تو مصاحبه هاشون چی میپرسن!!!!! لطفا من راهنمایی کنید!!!!!!! با تشکر

 16. سلام مطالبتون عالی دانشگاه هنر تبریز؟! عجیبه اقای کردونی شما که می دونید این دانشگاه ضعیفترین خروجی های معماری رو تو کشور داره با پردیس تهران واصفهان قابل قیاس نیست.

  • سلام
   مرسی از نظر شما :smile:
   حقیقت امر این است که سایت ساینار فقط به معرفی دانشگاه ها می پردازد و بنده نیز در این دانشگاه تحصیل نکرده ام :smile: خوب و یا بد بودن هر دانشگاه بعهده دانشجویان آن دانشگاه می باشد :smile:
   خوشحال میشیم شما اطلاعات بیشتری در مورد دیگر دانشگاه های ایران در اختیار ما قرار دهید دوست من :smile: با سپاس از شما

  • منا توکلیان فرد

   باسلام می خواستم بدونم از نظر علمی دانشگاه خوبیه ؟ اخه من ارشد معماری تبریز قبول شدم ازاد هم تهران غرب . به نظرتون کدوم بهتره ؟

 17. بسیار ممنونم از کمک جنابعالی و همکار گرامیتون که جواب سوالم رو به ایمیلم ارسال کردن . واقعا وب مفیدی دارین . مرسی از زحماتتون …برای ما پشت کنکوریای ارشد ۲عا کنین ، انشاا… خدا به همه جوونا کمک کنه در مقطع خودشون موفق شن. موفق و موید باشید و ایام به کامتان. یا حق

  • خواهش می کنم مهندس
   مرسی از شما . نظر لطف شماست .
   چشم محتاج هستیم به دعا و انشالله که همه دوستان موفق باشند و به تمامی آرزو هایشان برسند و مطمئنا خداوند به نسبت لیاقت و شایستگی افراد لطف و رحمتش را نثار خواهد کرد :smile:

 18. سلام به شما دوست عزیز ، ممنون از زحماتتون در تهیه وب . مطالب خیلی خوب و مفید بودن . سوالی داشتم اگه لطف کنین حتما جواب رو به ایمیلم ارسال کنید واقعا ممنون میشم . اطلاعاتی در مورد رشته پژوهش هنر دانشگاه هنر اسلامی تبریز در مقطع کارشناسی ارشد میخواستم . منظورم لیست دروس ، تعداد واحدها و اصلا درسایی که باید گذرونده شن . فارغ التحصیل کارشناسی هنر هستم و کنکور ارشد که دادم احتمال پذیرفته شدنم هست فقط قبل از انتخاب رشته اطلاعاتی میخواستم که اصلا تو سایت خود دانشگاه هیچ اطلاعاتی راجع به این رشته وجود نداره .راجع به کل رشته ها نوشته بجز پژوهش هنر!! رو کمکتون حساب میکنم . ممنون یا حق …

 19. سلام آقاسینا یه سری اطلاعات معماری وعمران دارم که میخام توسایتتون قرار بدین تادانشجویان معماری دانشگاه آزاد نیشابور بتونن استفاده کنن چون خودم وقت وبلاگ نوشتن ندارم میخام زحمتشو شما بکشین.اگه بتونین واقعا ممنون میشم.منتظر جوابتون هستم.باتشکر

 20. با تشکر از زحماتتان،موفق باشید 💡

 21. ajab daneshgahiyeh mohandes.bah bha keyf kardam dastetun dard nakoneh!!! :mrgreen:

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشودفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>


رفتن به بالا

بمناسبت فرار رسیدن سوم اردیبهشت ماه و روز معمار ،گروه ساینار تمامی محصولات فروشگاه اینترنی خود را با ۱۰ الی ۶۰ درصد تخفیف بفروش میرساند.تمامی کاربران سایت ساینار میتوانند از این فرصت بی نظیر استفاده کرده و محصولات مورد نظر خود را سفارش دهند.

تاریخ پایان جشنواره اردیبهشت ماه 94

فروش ویژه محصولات فروشگاه اینترنتی بمناسبت روز معمار ( 10 الی 60 درصد تخفیف )