تیم پشتیبانی سایت : 09361440515 Info@sainar.net
empty

آرشیو مبانی نظری معماری مقالات مقالات گوناگون

پاویون چیست ؟

ارسال شده توسط سینا کردونی

پاویون (به فارسی: خیمه، غرفه، اقامتگاه موقت، کوشک، عمارت تابستانی، کوشک، عمارت کلاه‌فرنگی و سرایه) (به انگلیسی: pavilion و pavillion) (به فرانسوی: pavillon) دارای دو معنای «سازهٔ ساده و مستقل» و «معماری کلاسیک» است.

پاویون ممکن است اشاره به سازه ای داشته باشد که درفاصله ی کمی از اقامتگاه اصلی مستقر شده است. بزرگ یا کوچک، معمولاً رابطه ای میان آرامش و لذت و مورد استفاده چنین سازه ای وجود دارد. پاویونی که مزیت استفاده از چشم اندازی خوب را فراهم میکند امارت کلاه فرنگی (Gazebo) نامیده می شود. چنین پاویونی ممکن است شامل یک باغ کوچک خارج ساختمان باشد، مانند کوشک تابستانی و یا یک کیوسک یا کلبه. چنین پاویون هایی به خصوص در قرن هجدهم میلادی رایج بوده اند که میتوانند معادل کلمه ی casina در زبان ایتالیایی باشند که برگردان آن به انگلیسی casino می باشد. چنین مکانی اکثراً به یک معبد کوچک کلاسیک و محل نمایش و سرگرمی شباهت داشته است. یک خانه استخری (poolhouse)، به وسیله ی یک استخر شنا ممکن است دارای چنان شخصیت و جذابیتی شود که بتوان آن را پاویون نامید. در مقابل پاویون همچنین می تواند یک ساختمان به مراتب بزرگتر مانند کوشک سلطنتی در برایتون باشد که در واقع کاخی بزرگ به سبک شرقی است. به هر حال مانند همنام کوچکتر خود فاکتور اصلی در ساخت آن ایجاد لذت و محیطی آرام برای تمدد اعصاب می باشد. پاویون ورزشی اغلب به ساختمانی در مجاورت زمین های ورزشی گفته می شود که برای تعویض لباس و نفس تازه کردن استفاده می شود که اغلب دارای ایوانی برای تماشاگران به منظور محافظت در برابر آفتاب است. پاویون دورتادوری نیز در استادیوم ها استفاده می شود، به خصوص در زمین های بیس بال به منظور ایجاد تمایز بین سکوهای معمولی، نشیمن گاه مسقف که در قسمت گرانتر محدوده ی نشستن از جایگاه اصلی قرار داردو نشیمن گاه ارزانتر که قسمت بدون سقف ورزشگاه را شامل می شود.

یک مفهوم اصلی دیگر پاویون، در یک محدوده از ساختمانهای متقارن سبک کلاسیک دیده می شود که در آن یک بلوک مرکزی وجود دارد، جناح ها ممکن است به یک پاویون منتهی شوند که در برخی سبک ها به منظور تاکید بر خاتمه کمپوزیسیون مهم قلمداد شده اند. درست مانند نقطه در انتهای یک جمله ی کامل. در Place des Vosges (نام قدیمی ترین میدان شهر پاریس) که در پاریس در سالهای 1605 تا 1612 ساخته شده است، پاویون های دوقلو مراکز طرفین شمال و جنوب میدان را مشخص کرده اند. آنها Pavillon du Roi و Pavillon de la Reine نامیده می شوند، هرچند که هیچ شخصیت سلطنتی ای تا به حال در این میدان زندگی نکرده است. به وسیله ی گذرگاه های سرپوشیده سه گانه ی آنها، مانند اتاقک های مجاور دروازه ها عمل میکنند که امکان دسترسی به فضای مسلط بر میدان را میدهند. اتاقک های دروازه به سبک فرانسوی در قالب چنین پاویون هایی از یک قرن قبل از آن ساخته میشدند. در مناطق روستایی، پاویون بنایی معمارانه است که برای شکار مورد استفاده قرار میگرفته است. Pavillon de Galon در لوبرون فرانسه، نمونه ای از یک پاویون شکار اشرافی قرن هجدهمی می باشد. پاویون در محل یک ویلای رومی قدیمی واقع شده است که شامل باغ هایی “à la française” می باشد که برای پذیرایی از میهمانها استفاده میشده است.

برچسب , , ,

نوشته شده توسط سینا کردونی

سینا کردونی هستم،دارای مدرک کارشناسی ارشد رشته مهندسی معماری. امیدوارم از دیدن سایت معماری ساینار لذت ببرید و از مطالب این سایت بهرمند شوید.نظرات و پیشنهادات و انتقاد شما در پیشبرد اهداف سایت نقش شایانی را ایفا خواهند کرد

http://www.sainar.net/architecture

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

وب سایت معماری ساینار در حال حاضر بیش از دو هزار و سیصد مطلب را تحت پوشش دارد

مشاهده کنید